Nas – King’s Disease III

Podchodząc do nowej płyty Nasa nie spodziewałem się niczego specjalnego. Dlaczego miałbym? Nasir Jones znany jest z wielkiej rozpiętości jakościowej swoich albumów i po wyśmienitym Magic z zeszłego roku należałoby się spodziewać czegoś poprawnego, jeśli nie nawet nudnego. Po odsłuchu King’s Disease III doszedłem jednak do wniosku, że nowojorski raper dokonuje obecnie czegoś niezwykłego, zarówno w historii hip-hopu jak i odbiorze swojej postaci.

Nas A.D. 2022 wymienia goszczące w naszych głowach pytanie „czy to będzie dobre?” na „jak to się stało, że to jest dobre?” Sięgający pięćdziesiątki emcek jest autorem chyba największego comebacku w historii gatunku. Wskażcie mi innego rapera, który dekady od debiutu może pochwalić się awansem z pozycji autora jednej wybitnej płyty i kilku bardzo dobrych do pozycji autora wypuszczającego świetne płyty, jedna za drugą.

„Jak to się stało, że to jest dobre?” No właśnie. Nas nie od wczoraj stara się w ramach swojej marki rozwiązać klasyczne dla muzyka w średnim wieku zadanie i znaleźć złoty środek między staromodnym „graniem”, a nowoczesnym. Po latach prób i błędów Nas zatrzymał się na dłużej przy właściwym producencie, Hit-Boyu, z którym już od 4 płyt doskonalą swoją metodę. Ich chemia wylewa się na „taśmę” w coraz większych ilościach.

WKD3 właśnie chodzi o to, co jest dla mnie podstawą wyróżniającej się płyty rapowej, czyli o wyśmienitą syntezę prac nawijacza i bitmejkera. Kondycja Nasa na płycie doskonale odzwierciedla tą z koncertu na tegorocznym OWF-ie. To z jaką pewnością siebie i dokładnością facet potrafił przez ponad godzinę bez zadyszki wypluwać sto słów na minutę mnie zachwyciło. A bity? Te są pełne życia i zwrotów akcji; sprawiają, że przez cały czas trwania płyta głowa sama się buja.

Kaz Bałagane w śmiechowym wejściu na „Prosciutto crudo” sugerował, że Nas ma najlepszą hip-hopową dyskografię. Ostatnie poczynania nowojorczyka sprawiają, że na poważnie rozważam prawdziwość tego stwierdzenia. Czy na pewno lepszą dyskografią jest ta bez skazy od tej, której każde jej rozwinięcie to potencjalne zaskoczenie i emocje? Na to odpowiedzcie już sobie sami.

8/10

18.11.2022

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s